Opis programu

abc.ultra to rozbudowane oprogramowanie do nauki szybkiego czytania. Poniżej prezentujemy najważniejsze funkcje.

Główne funkcje programu

obsługa wielu użytkowników

Program abc.ultra został zaprojektowany w taki sposób aby mogło z niego korzystać kilku użytkowników na jednym komputerze. Każdy z użytkowników zakłada swój profil zawierający ustawienia programu oraz dane do statystyk, które pozwalają śledzić postępy w nauce.

Dzięki temu z programu można korzystać zarówno w szkole jak i w domu - każdy z uczniów lub członków rodziny może założyć swój profil. Istnieje możliwość zabezpieczenia profilu hasłem.

tryb treningu

abc.ultra umożliwia naukę w trybie treningu. Jest to specjalnie zaprojektowany moduł szkoleniowy, który w łagodny i skuteczny sposób wprowadza użytkownika w ćwiczenia poprawiające umiejętność czytania.

Znajdują się tu ćwiczenia mające na celu ocenę szybkości i stopnia zrozumienia tekstu, skrócenie czasu na rozpoznanie słowa, poszerzenie kąta widzenia oraz ćwiczenia spostrzegawczości. W skład treningu wchodzi 25 lekcji. Użytkownik może również uruchamiać dowolne ćwiczenia z własnymi ustawieniami poziomu trudności dzięki czemu istnieje możiwość doskonalenia umięjetności szybkiego czytania po zakończeniu trybu treningu.

test szybkości i zrozumienia

Test polega na jak najszybszym przeczytaniu wybranego tekstu. Następnie użytkownik odpowiada na szereg pytań kontrolnych mających na celu ocenę stopnia zrozumienia przeczytanego artykułu. Tak przygotowany test pozwala na ocenę postępów w nauce.

Zadbaliśmy o to aby testowanie własnych postępów nie było nużące dlatego testy są oparte na interesujących tekstach z wielu czasopism o rożnorakiej tematyce.

projektor (tachistoskop)

Projektor to jeden z ważniejszych modułów szkoleniowych programu abc.ultra. Służy do zwiększenia szybkości czytania dzięki wyświetlaniu tekstu z dużą prędkością. Dodatkowo takie ćwiczenie ogranicza nawyk cofania wzroku do absolutnego minimum. Sam moduł jest w pełni konfigurowalny, użytkownik może wybrać tekst do czytania, ustawić szybkość migawki czy wygodny dla siebie schemat wyświetlania tekstu. Jest to jedno z tych ćwiczeń, których nie da się wykonać korzystając z kursu w postaci książki.

Warto dodać, że projektor działa jak tachistoskop - urządzenie stosowane kiedyś przez wojsko do szkolenia pilotów. Tachistoskop wyświetlał sylwetkę samolotu przez ułamek sekundy a przeszkolony tą techniką pilot był w stanie prawidłowo go zidentyfikować. Odkryte wówczas prawidła wzrokowej percepcji zainspirowały naukowców do wykorzystania tachistoskopu w opracowywaniu technik szybkiego czytania. Sama aparatura była bardzo droga jednak dziś może być zastąpiona komputerem wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem takim jak abc.ultra.

Metronom

Najbardziej efektywne ćwiczenie eliminujace fonetyzację to ćwiczenie polegające na wystukiwaniu określonego rytmu w trakcie czytania, dlatego nie mogło go zabraknąć w programie abc.ultra. Ćwiczenie zaimplementowaliśmy w postaci maksymalnie rozbudowanego metronomu, w którym użytkownik ma do wyboru wiele rytmów oraz dźwięków metronomu. Istnieje nawet możliwość regulacji tempa uderzeń.

Ćwiczenia z metronomem skutecznie eliminują fonetyzację, ponieważ wystukiwanie rytmu powoduje zakłócenie ośrodka analizatora mowy w mózgu, przez co nie jesteśmy w stanie wymawiać w myślach spostrzeganych słów. Stosowanie tej metody początkowo obniża stopień zrozumienia tekstu oraz szybkość czytania (jest to zjawisko całkowicie naturalne), jednak w miarę wykonywanych ćwiczeń parametry te wracają do normy, by w konsekwencji wzrosnąć.

frazoskop

Ćwiczenie polegajce na szybkim wyświetlaniu słów o określonej długości. Regularny trening tego typu powoduje skrócenie czasu potrzebnego na rozpoznanie słowa oraz zwiększenie szybkości przyswajania coraz większych fragmentów tekstu. abc.ultra zawiera potężną bazę słów wykorzystywaną w tym ćwiczeniu dzięki czemu wyświetlane wyrazy praktycznie nie powtarzają się. Dodatkowo użytkownik ma możliwość dostosowania trudności ćwiczenia do swoich potrzeb poprzez zmianę czasu migawki i długości wyświetlanych słów.

Kolumny

Celem ćwiczenia jest zwiększenie spostrzegawczości. Zadaniem użytkownika jest wyszukanie i wskazanie wszystkich ciągów znaków zawierających określone symbole na wskazanej pozycji. Układ znaków jest całkowicie generowany losowo przez komputer, dzięki czemu każde ćwiczenie jest niepowtarzalne.

Piramida znaków

Ćwiczenie ma na celu poszerzenie pola widzenia. Użytkownik powinien prowadzić wzrok po środkowej pionowej linii starając się jednocześnie odczytać jednym spojrzeniem kolejne znaki lub słowa. Istnieje wiele rodzajów piramid, które przynoszą znakomite efekty jako ćwiczenia poszerzające pole widzenia dlatego wszystkie je zaimplementowaliśmy w programie abc.ultra.

Kropka

Kropka to jedno z ważniejszych ćwiczeń na poszerzanie pola widzenia. Użytkownik patrzy na kropkę i stara się zobaczyć llitery wokół niej, nie balansując przy tym oczami. Udostępniliśmy to ćwiczenie w abc.ultra, ponieważ jego regularne wykonywanie wiąże się z szybkimi postępami w poszerzaniu pola widzenia.

Ciąg

Kolejne ćwiczenie mające na celu zwiększenie spostrzegawczości u użytkownika. Polega na zliczeniu ile razy w wygenerowanym losowo ciągu znaków występuje szukany ciąg symboli.

Gimnastyka oka

Każdy trening wymaga ćwiczeń rozgrzewających mięśnie. Pamiętaliśmy o tym umieszczając w programie abc.ultra serię ćwiczeń na "gimnastykę oka". Ćwiczenia usprawniają takie parametry ruchu oczu jak prędkość, płynność i regularność, które przekładają się na szybkość czytania.

tablice

Tablice to ćwiczenie poszerzające pole widzenia oraz wzmagające nawyk peryferyjnego widzenia. Użytkownik patrząc w środek kwadratu, nieporuszając oczami stara się dostrzec i uporządkować umieszczone w nim liczby lub litery.

Statystyki

To bardzo istotna funkcja programu abc.ultra, ponieważ dzięki statystykom możesz na bieżąco śledzić postępy w nauce szybkiego czytania. Moduł statystyk wyświetla informacje o szybkości czytania, stopniu zrozumienia tekstu oraz o czasie trwania treningów. Szybkość czytania oraz stopień zrozumienia tekstu zobrazowane są w postaci przejrzystych wykresów.

Szybka, łatwa i bezpłatna aktualizacja

Mimo, że abc.ultra to wiodące oprogramowanie do nauki szybkiego czytania, nieustannie pracujemy nad rozbudową jego możliwości. Systematycznie dodajemy nowe artykuły wraz z testami, implementujemy nowe ćwiczenia oraz rozbudowujemy istniejące. Abyś zawsze korzystał z najnowszej wersji, abc.ultra posiada mechanizm dzięki któremu łatwo sprawdzisz czy jest już dostępna nowsza wersja. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk aby program abc.ultra połączył się z naszym serwerem i dokonał weryfikacji wersji. Jeśli nowsza wersja będzie dostępna w prosty sposób będziesz mógł ją pobrać na swój komputer z poziomu programu abc.ultra.

Ciekawe artykuły

Włożyliśmy sporo pracy w to, aby materiały do czytania znajdujące się w programie były interesujące i pouczające. W tym celu z magazynu Ozon wyselekcjowaliśmy kilkadziesiąt ciekawych artykułów stanowiących znakomity materiał do ćwiczeń nauki szbkiego czytania.